Česi si v Prahe skomplikovali postup, podľahli Arménsku

08.09.2013 Celý región

Bratislava 7. septembra (TASR) - V úvodnom zápase piatkového programu kvalifikácie o postup na MS 2014 v Brazílii zvíťazili futbalisti Kazachstanu v C-skupine nad Faerskými ostrovmi 2:1. Hoci domáci favorit prehrával na štadióne v Astane po prvom polčase jednogólovým rozdielom, v druhom dejstve dvomi presnými zásahmi v priebehu 14 minút zvrátil skóre na svoju stranu. Pre Kazachstan to bolo prvé víťazstvo v kvalifikácii.

Reprezentanti Belgicka nezaváhali v Škótsku a zvíťazili 2:0. V A-skupine im s 22 bodmi patrí prvé miesto. O päť bodov má menej Chorvátsko, ktoré v piatok remizovalo so Srbskom 1:1. Oba suverénne vedúce tímy tak majú istotu minimálne baráže.

Rosického gól nestačil

Šance na postup si výrazne skomplikovali hráči Česka, ktorí v Prahe podľahli Arménsku 1:2. Hostia sa ujali vedenia v 31. minúte zásluhou stredopoliara Karlena Mkrtčjana, na čo ale v 70. minúte odpovedal vyrovnávajúcim gólom Tomáš Rosický. Arméni napokon rozhodli o svojom triumfe v samom závere, keď po rýchlom útoku v nadstavenom čase strelil víťazný gól Gevorg Ghazarjan.

Na čele B-skupiny sa aj po piatku držia Taliani, ktorí v Palerme zdolali Bulharsko 1:0 gólom Alberta Gilardina. Skúsený útočník vybojoval pre domácich tri body v 38. minúte, keď poslal loptu do siete presnou hlavičkou. Po zmene strán mali Bulhari niekoľko šancí na vyrovnanie, v bráne Talianska však stál Gianluigi Buffon. Taliansky kouč Cesare Prandelli označil skúseného brankára za muža zápasu. "Gigi zachránil výsledok aj tri body. Predviedol neobyčajný výkon a zachránil nás v nejednej situácii. Vedeli sme, že Bulhari budú ťažkým súperom. Neočakávali sme však, že budú až takí nepríjemní. Moji chlapci podali stodesaťpercentný výkon," uviedol pre agentúru Sinchua Prandelli.

Nemec Klose vyrovnal Müllerov strelecký rekord

Na dobrej ceste do Brazílie sú nemeckí futbalisti. V piatkovom dueli C-skupiny zdolali v Mníchove Rakúsko 3:0 a patrí im prvá priečka s 19 bodmi. "Splnili sme si domáci úlohu, keď sme Rakúšanom výrazne skomplikovali cestu za úspechom výbornou pozičnou hrou v obrane," povedal po stretnutí spokojný tréner Nemecka Joachim Löw. Domáci reprezentant Miroslav Klose vyrovnal strelecký rekord legendárneho Gerda Müllera v drese nemeckej reprezentácie. V 34. minúte otvoril skóre kvalifikačného duelu a vsietil už 68. gól v najcennejšom drese. Kým Klose strelil 68 gólov v 129-tich zápasoch, Müller na to potreboval len 62 duelov.

Holanďania boli frustrovaní

O prekvapenie sa postarali holandskí futbalisti, ktorí v D-skupine remizovali s Estónskom 2:2 a stratili vôbec prvé body. Oranjes aj napriek tomu vedú skupinu s 19 bodmi. "Vedeli sme, že sme lepším tímom a z toho sme možno boli trošku frustrovaní. Musíme sa držať viac pri zemi. Nie je možné, aby sme v takomto zápase viedli už od 1. minúty a nakoniec odchádzali z trávnika po remíze 2:2," zhodnotil krídelník Bayernu Mníchov Arjen Robben, ktorý bol autorom spomínaného otváracieho gólu zápasu v úvodnej minúte.

Líder E-kupiny zo Švajčiarska remizoval doma po divokom priebehu s Islandom 4:4. Domáci sa dostali do vedenia 3:1, Island ale v 56. minúte zavelil k obratu a po prestrelke si oba tímy rozdelili body.

Rusko potvrdilo svoje postavenie lídra

Očakávané tri body si v F-skupine pripísalo Rusko, ktoré na domácej pôde zdolalo Luxembursko hladko 4:1. Na triumfe zbornej sa najväčšou mierou podieľal dvojgólový útočník Aleksandr Kokorin, po jednom zásahu pridali Alexander Keržakov a Alexandr Samedov. Na čele skupiny je Portugalsko, ktoré triumfovalo v Severnom Írsku 4:2 aj vďaka hetriku Cristiana Ronalda. V sobotňajšom dueli F-skupiny si po remíze 1:1 podelili body Izrael a Azerbajdžan.

Sanmarínčania po vysokej prehre bez jediného bodu

Vysoké víťazstvo sa zrodilo v H-skupine, kde Ukrajina deklasovala posledné San Maríno 9:0. Sanmarínčania tak naďalej ostávajú bez bodu s výrazne negatívnym skóre 0:38. Angličania si poradili s Moldavskom vo Wembley taktiež vcelku jednoznačne 4:0. Po góle si pripísali Steven Gerrard a Rickie Lambert, výdatný rozdiel skóre doplnil dvomi presnými zásahmi Danny Welbeck. Tréner Albionu Roy Hodgson však s krídelným útočníkom Manchestru United nemôže počítať v utorok na Ukrajine, keďže Welbeck uvidel v zápase žltú kartu od slovenského rozhodcu Ivana Kružliaka a na konto si v kvalifikácii pripísal už druhé napomenutie. "Žltá karta zatienila pre mňa pekné víťazstvo," uviedol po stretnutí Welbeck. Moldavsko síce získalo v skupine päť bodov, tréner Ion Caras však zosumarizoval duel negatívnym pohľadom. "Vzhľadom na prevahu domácich sme my predviedli mizerný výkon. Niektoré góly padli po našich hrubých chybách, ktoré si najmä proti Anglicku nemôžeme dovoliť," povedal Caras.

Francúzi gruzínskeho brankára neprekonali

Reprezentanti Francúzska si skomplikovali boj o prvú priečku v I-skupine, keď v Tbilisi iba prekvapujúco remizovali s domácim Gruzínskom 0:0. Naopak, pozíciu lídra skupiny potvrdilo Španielsko, ktoré si z Fínska odviezlo tri body za výhru 2:0. Do streleckej listiny sa zapísal najprv Jordi Alba a v 86. minúte spečatil skóre Alvaro Negredo. Úradujúci majstri sveta a Európy majú pred Francúzmi už trojbodový náskok. "Máme trojbodový náskok a sme na najlepšej ceste priamo sa kvalifikovať na svetový šampionát," povedal po zápase pre agentúru Reuters tréner úradujúcich majstrov sveta Vicente del Bosque.

Sumáre:

A-skupina:

Skopje:
Macedónsko - Wales 2:1 (1:1)
Góly: 21. Tričkovski, 80. Trajkovski - 39. Ramsey (z 11 m)

Malta - Dánsko 1:2 (1:1)
Góly: 38. Failla - 2. Andreasen, 52. Camilleri (vl.)

Estónsko - Holandsko 2:2 (1:1)
Góly: 18. Vassiljev, 57. Zenjov - 2. Robben, 90.+4 van Persie (z 11 m), ČK: 90.+3 Piiroja (Est.)

Švajčiarsko - Island 4:4 (3:1)
Góly: 15. a 30. Lichtsteiner, 27. Schar, 54. Dzemaili (z 11 m) - 3., 68. a 90.+1 Gudmundsson, 56. Sigurdsson

Severné Írsko - Portugalsko 2:4 (1:1)
Góly: 36. McAuley, 52. Ward - 21. Alves, 68., 77. a 83. Ronaldo, ČK: 61. Brunt, 80. Lafferty - 43. Postiga

Ukrajina - San Maríno 9:0 (4:0)
Góly: 11. Devič, 26. Selezňov, 32. Edmar, 45.+1 Chačeridi, 50. Konopľanka, 54. Chačeridi, 63. Bezus, 74. Fedeckij, 90.+4 Rakickij